Vejleaadal og fjord

Gårdbutikker i Vejle Ådal og Fjord

Køb ind hos de lokale producenter.

Gårdbutik
Foto: Kim Wyon

Der findes et væld af fødevarer af meget høj kvalitet, som bliver produceret i Vejle Ådal og Fjord. Vil du handle lokalt og understøtte produktion af fødevarer, der ikke transporteres fra den ene side af kloden til den anden, så kan du klare de fleste indkøb til husholdningen, såsom kød, æg, fisk, frugt og grønsager i nærområdet, blandt andet findes der flere gårdbutikker i Vejle Ådal.

Stemningsbillede grønt skilt på gammelt murværk
Foto: VisitVejle© Hopballe Mølle

Hopballe Mølle - gårdbutik

Den historiske og idylliske perle Hopballe Mølle ligger naturskønt mellem Vejle og Jelling. I Hopballe Mølle gårdbutik kan du udover de lækre og efterhånden landskendte Hopballe kyllinger bl.a. købe gourmet specialiteter fra ind- og udland.
Læs mereLæs mere "Hopballe Mølle - gårdbutik"
Fary Lochan-familien
Foto: Fary Lochan

Fary Lochan Destilleri

Fary Lochan Destilleri blev grundlagt den 18. december 2009 af Jens-Erik Jørgensen. Destilleriet er i dag en familievirksomhed og et aktieselskab med knap 400 aktionærer. Destilleriet er vokset støt siden den spæde start i 2009, og udgør i dag et af flagskibene indenfor dansk whisky.
Læs mereLæs mere "Fary Lochan Destilleri"